Dlaczego Prenatal Vinyasa Yoga?


Twój Oddech —Twój Ruch

Vinyasa Yoga stanowi połączenie ruchu oraz oddechu, który zapewnia ciągły przepływ energii przez ciało. Ruch oraz świadomy oddech są jednością, połączone i zsynchronizowane. Stawiając pierwsze kroki na macie do jogi, uczysz się jak płynnie połączyć ruch i oddech, wytwarzając energię, która zespala je do wspólnych korzeni.
Praktyka Prenatal Vinyasa Yoga jest doświadczeniem, które w namacalny sposób przynosi ciężarnym kobietom fizyczne i mentalne korzyści.
Organizm ludzki ma tendencję do wstrzymywania oddechu lub utraty nad nim kontroli w sytuacjach stresujących oraz w doświadczaniu bólu.
Poród dla każdej kobiety jest bolesny i może wiązać się z dużym stresem, który paraliżuje mięśnie, zakłóca oddech – a tym samym przyczynia się do zatrzymania ruchu. Ruchu, który jest potrzebny, by Twoje dziecko w bezpieczny sposób przyszło na świat.
Praktyka Prenatal Vinyasa Yoga uczy kobiety, że nawet w trakcie dużego wysiłku, są w stanie kontrolować i połączyć oddech oraz ruch ich ciała. Uczy, jak pomóc ciału matki i dziecka przejść przez magię narodzin. Nauka Prenatal Vinyasa Yoga jest doświadczeniem dającym kobietom zdolność do odczuwania energii w trakcie porodu, wzbudzania i kontroli ruchu, łączenia go z oddechem, wzmacniając pozytywne doświadczenie porodowe.

Prawda stara jak świat: oddech = życie
W trakcie ciąży kobiety doświadczają szeregu fizycznych i psychicznych zmian, podczas których w niezwykły sposób, w niesłychanie krótkim czasie w ich ciałach rozwija się nowa ludzka istota. To życie w środku każdej ciężarnej kobiety rośnie i zmienia się. Wyobraź sobie, że każdy Twój oddech jest energią, którą przekazujesz swojemu dziecku, nowemu życiu, który wzrasta w Twoim ciele. Oddech jest najważniejszym aspektem każdego życia na Ziemi. Nie jest to nic
odkrywczego, prawda? Brak tej podstawowej umiejętności – świadomego oddychania, jest często przyczyną nasilającego się stresu i braku kontroli nad naszym ciałem i emocjami.
Na zajęciach jogi wielu studentów, ma skłonność do wstrzymywania oddechu, podobnie jak w przypadku zajęć siłowych. Joga uczy jak wydłużać oddech, sprawić by był głębszy, bardziej świadomy.
Prenatal Vinyasa Yoga uczy kobiety, jak podążając za świadomym oddechem można zmotywować ciało do pracy, przez zsynchronizowanie tych dwóch wartości wzbudzić energię, tak potrzebną dla rodzącej i dla dziecka. Ta umiejętność jest największym darem, dzięki któremu wewnętrzna siła, może pozwolić i pomóc na przeżywanie dnia porodu w piękny, kontrolowany sposób

Prenatal Yoga w praktyce
Wiele kobiet, które regularnie praktykują jogę w ciąży, mają szybszy i mniej bolesny poród. Zdolność koncentracji uwagi na oddechu, może okazać się kluczowe w trakcie porodu. Joga pozwala nam nauczyć się doświadczać pozytywnych doznań, w sytuacjach kiedy nasze mięśnie są poddane ciężkiej próbie, a oddech, w ten cudowny sposób łączy każdą komórkę naszego ciała i pobudza do dalszej aktywności.
Każdy poród jest inny – z reguły jest on jednak wyczerpujący dla rodzącej. Regularna praktyka Prenatal Vinyasa Yoga wzmacnia wytrwałość oraz kondycję: fizyczną oraz psychiczną. Daje to możliwość porodu bez środków przeciwbólowych, które mogą spowolnić poród.
W trakcie praktyki Prenatal Yoga w Twoim organizmie zaczynają wydzielać się hormony szczęścia: endorfiny. To wyjątkowe „pozytywne uczycie” towarzyszy rodzącej w trakcie narodzin dziecka.

To jest czas dla Ciebie i Twojego dziecka.
Czas i praktyka, którą zadedykuj sobie i swojemu Dziecku.
Namaste!


Anna Ładziak

Ashtanga Sama Vinyasa Yoga Teacher Prenatal Vinyasa Yoga Teacher

*W Polsce Yoga Prenatalna jest wciąż mało popularna. Wybierając się na kurs Jogi Prenatalnej, proszę zapytaj czy trener ma odpowiednie kwalifikacje do prowadzenia sesji jogi dla ciężarnych kobiet. Wymogiem powinien być minimum 100 godzinny kurs trenerski, dedykowany tylko dla certyfikowanych nauczycieli Jogi: PYTTC100 (Prenatal Teacher Training Course 100).

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *