DIASTASIS RECTI – czyli rozdzielenie mięśni prostych brzucha

Diastasis Recti, to rozejście mięśni prostych brzucha (musculus rectus abdominis, zwane też sześciopakiem i/lub kaloryferem).
Czym jest i dlaczego o tym mówimy? Diastasis Recti to nienaturalne ułożenie mięśni, będące często przyczyną złej postawy ciała oraz słabych pleców. Mięśnie proste brzucha pełnią ponadto bardzo ważną funkcję w naszym ciele, mianowicie ochraniają narządy wewnętrzne, wpływają na pracę mięśni dna miednicy oraz stabilność naszego ciała. Co się dzieje gdy są słabe? To bardzo częsta przyczyna bólu pleców, szczególnie odcinka lędźwiowego, problemy z nietrzymaniem moczu oraz ryzyko obniżenia/lub wypadania narządów wewnętrznych.
Zwykle kojarzymy ten problem z kobietami – jednak zjawisko to, występuje również u mężczyzn.
W tym wpisie chciałabym skupić się na problemach związanych z rozejściem mięśnie u kobiet, szczególnie w okresie postnatalnym. Mimo to, wiele z tych informacji, może być przydatnych również dla kobiet, które nigdy nie były w ciąży oraz mężczyzn, u których występuje Diastasis Recti.

Postawa naszego ciała determinowana jest pracą naszych mięśni. Kiedy się garbisz, przyczyną nie zawsze jest „krzywy kręgosłup”, tylko nienaturalne rozłożenie ciężaru w szkielecie. Dużą pracę wsparcia ciała, powinny wykonywać mięśnie brzucha. Jeżeli są słabe, prawie cały ciężar jest przekładany na kręgosłup, co prowadzi do jego powolnego uszkodzenia, a postawa ciała jest osłabiona.

Rozejście mięśnie rostych brzucha nie występuje u każdej ciężarnej kobiety, ale nie jest rzadkością po porodzie. Uwalniany w trakcie ciąży hormon, Relaksyna, który jest odpowiedzialny między innymi za nawilżenie i rozluźnienie tkanki łącznej miednicy, ułatwiajace poród, rozluźnia i natłuszcza również tkankę łączną mięśni Rectus Abdominis, umożliwiając im większe rozciąganie i potencjalnie prowadząc do ich separacji…

Bardzo ważne jest, aby kobieta po porodzie nie wykonywała żadnych ćwiczeń brzucha, dopóki nie zostanie zbadana, czy w mięśniach prostych brzucha nie występuje rozkurcz (sprawdzenie stanu mięśni prostych brzucha, możemy wykonać również przed sesją jogi, po wcześniejszym umówieniu się ze mną). Jeśli za bardzo wzmocni mięśnie, gdy są rozdzielone, mogą nie zejść się skutecznie.

Jeśli zdiagnozowano Diastasis Recti, oto kilka wskazówek, których należy przestrzegać:

1. Nie wykonuj brzuszków ani żadnych innych agresywnych ćwiczeń wzmacniających brzuch, dopóki mięśnie brzucha nie powrócą do normalnego ułożenia obok siebie – na dwa lub mniej palców.
2. Unikaj wszystkich asan w których wyginasz ciało do tyłu (np. Urdhva Dhanurasana, bhujangasana, Urdhva Mukha Shvanasana) oraz innych pozycji, które drastycznie rozciągają mięśnie brzucha.
3. Nie praktykuj żadnych asan typu twist, w których angażujesz mięśnie brzucha.
4. Nie podnoś niczego co ciężkie (tak drodzy panowie, najpierw terapia, póżniej siłownia).

Zanim przystąpisz do praktyki, wiedząc, że Twoje mięśnie proste brzucha są odseparowane, warto wykonać taping brzucha.


Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *